LUNDZIAK #2

Lundziak (Люндяк, Люндзяк) and Łundziak (Лундяк, Лундзяк) 1) Дякуючи моєму дослідженню роду Люндяків в Новиці (Калуський рон) мене найшла жінка з Америки – бо вона найшла в моєму дереві фотки її мами. Потім вона зрозуміла, що віднайшла втрачену гілку родичів з України і тепер і з Чехії Їх мама Марія і прізвище по татові було LUNDZIAK – це польска форма прізвища ЛУНДЯК (ЛЮНДЯК) – по буквах нам виглядає як лундзяк. Lundziak_Birth_Record_from_Martha

2) В Інтернеті я найшов найстаріший офіційний записLUNDZIAK FRANCISKA – Лундзяк (Лундяк) Францішка – яка народжена 1844го року десь в Німеччині, і з Гамбурга (Німеччина) мігрувала в Америку (New York) в 1873му році. Lundziak_Francishka_1844 Francishka

If this is true – I FOUND THE OLDEST OFFICIAL RECORD of LUNDZIAK – and it’s in Germany. So her father could be between 1820-1810. This is still open research.

UPD: 2017, this Franciska might be the daughter (Mar 10 1843) of Adalaberti/Wojcech Lunda et Catharina/Katarzyna Hilbrecht/Willbrecht – I added to “LUNDA tree” on MyHeritage. Birth place potentially Lemberg.

Advertisements

One thought on “LUNDZIAK #2

  1. Також багато записів з прізвищем типу Lundziak знайдено в Йосифінській та Францисканській метриках села Маркови. Навіть була форма Lundziek. 100% прості помилки, бо люди ті самі, навіть на одній і тій самій сторінці були різні форми.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s